بازاریابی کلینیک زیبایی مهمترین و اولین گام فعالیت یک کلینیک زیبایی موفق می باشد. در این مقاله در مورد صفر تا صد نکات بازاریابی کلینیک های زیبایی مطالب فوق‌العاده‌ای را با شما عزیزان به اشتراک خواهیم گذاشت.

مدت‌زمان مطالعه 4 دقیقه

اهمیت بازاریابی کلینیک زیبایی و کاشت مو با تبلیغات محدود و اندک نمی توان انتظار ورودی مشتریان فراوان را داشت و اینکه بتوانید نسبت به رقبا برتری یابید.
شما اگر به خوبی تمامی پلن و برنامه های خود را جهت جذب مشتری طراحی نکرده باشید، حتماً هزینه های پرداختی شما بابت تبلیغات هدر خواهد رفت و اینجاست که نقش استراتژی بازاریابی و هدف‌گذاری در تبلیغات خودش را به خوبی نشان خواهد داد.

در بازار تبلیغاتی و تنوع تبلیغات و وجود روش های تبلیغات چه به صورت مجازی و چه به صورت حقیقی مهمترین اصل مشخص کردن بهترین روش تبلیغات برای موفقیت شماست. اینکه کدام روش مؤثر است و کدام مدل از تبلیغات بیشتری بازدهی را در تبلیغات و جذب مشتری دارد و سریع‌ترین روش جذب مشتری کدام است را باید با استفاده از آموزش ها و مشاوره های تخصصی این موارد را فراگیرید.

شروع بازاریابی کلینیک زیبایی و پوست و مو

ابتدایی‌ترین اقدام شما هدفگذاری دقیق و همچنین تحلیل و آنالیز شرایط فعلی جذب مشتری و کانال‌های موجود شماست.
اشتباه بزرگ مدیران کلینیک های زیبایی این است که به محض شروع تبلیغات به هدف خود در جذب مشتری دست پیدا می‌کنند و می‌توانند به راحتی با دیگران رقابت کنند که مهمترین دلیل این تصور عدم شناخت در مورد فرایند بازاریابی و جذب صحیح مشتری است.

اینکه در حال حاضر منبع جذب مشتری کلینیک از کجا تأمین می شود و هدفگذاری شما جذب از چه کانال‌هایی است باید به صورت دقیق مشخص شده باشد.
سپس باید فرایند بازاریابی خود را کاملاً دقیق مشخص کنید و تعیین کنید که از چه مراحلی باید اقدام و به چه هدفی می‌خواهید برسید و دقیقاً تمامی این موارد به صورت دقیق و مشخص روشن و مشخص باشد.

 

بهترین بودن کافی نیست؛ آن را نشان دهید!

 

یک مشتری کلینیک زیبایی و پوست و موی خود را چگونه انتخاب می کند؟

روش هایی که مشتری با کلینیک ما آشنا می شود متفاوت است، ممکن است به واسطه تبلیغات در فضای اینترنت یا به صورت حضوری و در قالب مشاوره ها و تبلیغات محیطی و چاپی این تبلیغ صورت بگیرد. در هر کدام از این روش ها باید یک استراتژی مشخصی شما برای جذب مشتری خود داشته باشید تا بتوانید از هر روش بالاترین جذب را به دست بیاورید.

ارزان‌ترین و سریع‌ترین روش برای تبلیغات و بازاریابی کلینیک زیبایی و پوست و مو چیست؟

بی‌تردید فضای اینترنت و شبکه‌های مجازی امروزه به بهترین ابزار برای تبلیغات کلینیک های زیبایی تبدیل‌شده‌اند و یک مطب و کلینیک زیبایی و پوست و مو به‌راحتی می‌تواند با صرف هزینه کم به جذب مشتری دست پیدا کند.اما بزرگترین مشکلاتی که حتی بسیاری از مدیران کلینیک ها و مطب های زیبایی آن را نمی‌دانند، عدم اطلاع از استراتژی تولید محتوا و تبلیغات در این فضا و شبکه‌های مجازی است.

آشنایی با تولید محتوا، عنوان نویسی، سئو، برندسازی در فضای وب و… یکی از مهمترین رمزهای موفقیت ما در فضای وب و بستر مجازی است.
به صورت کلی دیجیتال مارکتینگ می‌تواند شمارا به راحتی دررسیدن به اهداف جذب مشتری کمک کند و در سریع‌ترین زمان ممکن بتوانید به درآمد مناسب دست پیدا کنید.

نمونه ای از ابزارهای تبلیغات در فضای اینترنت و شبکه های مجازی:

-اینستاگرام
-وب سایت
-یوتیوب
-آپارات
-وب سایت های تبلیغات رایگان
-شبکه های رایگان و هزینه ای اشتراک محتوا به صورت مقاله و فیلم

 

ابتدا هدف‌گذاری کنید!

هدف گذاری یعنی اینکه مشخص کنید با چه روش هایی و با تکنیکی می‌خواهید چه مدل و قشر از مشتریان را جذب کلینیک و مطب خود کنید.
اینکه شما باید مشخص کنید که:

*چه کسانی شمارا باید انتخاب کنند؟
*چرا باید شمارا انتخاب کنند؟
*چه مزیت یا ارزش‌افزوده‌ای در کلینیک زیبایی و پوست و موی شما وجود دارد؟
*چه پیشنهادها یا آفر های جذابی برای مخاطبان خود در نظر دارید؟
*کدام خدمات شما بالاترین کیفیت را دارد؟
*شناخت نیازهای مشتریان منطقه و اینکه بیشتر از چه خدماتی استفاده می‌کنند؟
و…. را باید به صورت دقیق و کاملاً مشخص تعیین نمایید.

در کنار این موارد شما باید بر روی پرسنل خود، مهارت های مشاوره و مذاکراتی خود، محیط خود و … به صورت حرفه‌ای کارکنید و آموزش های لازم را درزمینه افزایش مهارت های تبلیغاتی، برندینگ، مهارت های ارتباطی و… فراگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره کلینیک و مطب زیبایی و پوست وموی خود با ما در تماس باشید.

021-22445406

09120561585

 

چرا باید شمارا انتخاب کنند؟!

مهمترین اصل موفقیت در هر کسب‌وکاری پاسخ به این سؤال است و اگر شما بتوانید پاسخ این سوال را به بهترین صورت بدهید، قطعاً می‌توانید موفقیت خود را تضمین کنید.
قطعاً در دنیای رقابتی امروزه شما باید کلینیک خود را نسبت به رقبا مقایسه کنید، متمایز کنید، برتری بیان کنید، جذابیت‌ها را بیان کنید، علاقه‌مندی را ایجاد کنید و همه این موارد نیازمند دلایلی است که با تکیه‌بر آن دلایل بتوانیم چه در تبلیغات مجازی و چه به صورت مشاوره حضوری و پرزنت کردن این موارد را بیان کنیم.
پس قطعاً ابتدا یک آنالیز دقیقی از خود داشته باشید و نکات ضعف و قوت خود را شناسایی کنید و استراتژی خود را پیاده‌سازی کنید.

 

9 روش بازاریابی کلینیک ها و مطب های پوست و مو و زیبایی

1: بازاریابی B2C یا مستقیم

در این مدل بازاریابی باید نوع مشتریان شناخته شود، میزان درآمد مشتریان مشخص شود، به صورت کلی اطلاعات دقیق مشتری را باید بتوانیم به دست بیاوریم.
در این مدل بازاریابی باید بیشتر به دنبال تحریک احساسات مشتریان باشید تا منطق. همچنین در مدل بازاریابی B2C مصرف‌کنندگان علاقه‌ زیادی به اطلاعات فنی و تخصصی ندارند و تنها می‌خواهند سود و کاربرد خدمات را جهت استفاده درک کنند.

 

2: بازاریابی حسی

اهمیت بازاریابی حسی (sensitive marketing) به این دلیل است که حواس انسان بر تصمیم‌گیری خرید تأثیر می‌گذارد. بازاریابی حسی، تأثیر محرک‌هایی که بر انتخاب مشتری تأثیر می‌گذارند را بررسی می کند.

از طریق حواس بینایی، چشایی، لامسه، شنوایی و بویایی می‌توان بسیاری از احساس‌ها مانند لذت و اعتماد را در مشتری ایجاد کرد. تبلیغات سنتی که تنها از طریق حواس بینایی و شنوایی ارتباط برقرار می‌کنند تأثیرگذاری گذشته را ندارند. به همین دلیل استفاده از راهکارهای نوین بازاریابی مانند بازاریابی حسی به میان آمده است. هدف بازاریابی حسی ایجاد درگیری حسی و برقراری ارتباط بلند‌مدت با مشتری است.

بازاریابی حسی به این سوال پاسخ می‌دهد: کلینیک شما چه تجربه‌ای برای مشتری ایجاد می‌کند و چگونه او را ترغیب به تجربه کردن از خدمات خود می‌کنید. مدیریت تجربه مشتری وظیفه اصلی بازاریابی حسی است. بازاریابی حسی سعی در جلب حواس مشتریان دارد تا بتواند بر تصمیم آن‌ها تأثیر بگذارد.

 

3: بازاریابی دهان‌به‌دهان

مردم تجربیات خود از دریافت خدمات از کلینیک شمارا با دیگران به اشتراک می‌گذارند. این روش از مؤثرترین روش‌ های بازاریابی کلینیک زیبایی است زیرا دیگران به آنچه توسط اطرافیانشان گفته می‌شود بیشتر از تبلیغات اطمینان دارند.

یک کسب‌وکار می‌تواند با ارائه تجربه خوب، مشتری را داوطلبانه، به یک تبلیغ‌کننده محصول و خدمات خود تبدیل کند. کیفیت، در این مدل ملاک است تا محصول، خود تبلیغ‌کننده خود باشد.

تبلیغات دهان‌به‌دهان بیش از هر زمان دیگری آسان‌تر شده است زیرا دیگر به افرادی که با یکدیگر گفتگوی رودررو داشته باشند نیازی نیست. پیشنهاد خدمات موردعلاقه در شبکه های اجتماعی یا در یک پست وبلاگ، نوعی تبلیغات دهان به دهان به حساب می‌آیند. درواقع در حال حاضر بازاریابی دهان به دهان، به صورت سنتی و یا دیجیتال قابل‌اجرا است.

وظیفه شما در بازاریابی دهان به دهان این است که یک تجربه خوب به مشتری بدهید و باقی کار را به مشتریان بسپارید. اگر مشتریان از شما راضی باشند بدون شک درباره شما با دیگران صحبت می‌کنند و بدون دریافت هیچ هزینه‌ای به برندسازی و کسب اعتبار برای شما کمک می‌کنند.

 

4: بازاریابی ویروسی (Viral Marketing)

بازاریابی ویروسی به معنای گسترش پیامی مشخص تا بالاترین حد ممکن است. برای موفقیت این روش باید دلیل خوبی به افراد بدهید تا تشویق شوند تبلیغ یا محتوای موردنظر را به دیگران ارسال کنند.

بازاریابی ویروسی قطعاً یک مزیت در عصر بازاریابی اینترنتی است. ابزارهای بازاریابی ویروسی در فضای اینترنت مانند شبکه‌های اجتماعی، موتورهای جستجو، ایمیل و کتاب‌های الکترونیکی بسیار وسیع هستند و پیام را در سریع‌ترین زمان ممکن گسترش می‌دهند.

بازاریابی ویروسی می‌تواند هزینه‌های تبلیغات را تا چندین برابر کاهش دهد. ارائه هدیه یا محصولی رایگان و ارزشمند همان چیزی است که موفقیت بازاریابی ویروسی را تضمین می‌کند و بعدازآن می‌توانید کار را به مشتریان خود بسپارید. در بازاریابی ویروسی، پیامی که شما منتشر می‌کنید همانند ویروس توسط مخاطبان تا حد ممکن منتشر می‌شود و آگاهی از برند افزایش یابد.

 

5: بازاریابی محتوا content marketing

محتوا می‌تواند به هر شکلی از مقاله، عکس، اینفوگرافی، صوت و ویدیو باشد، اما اطمینان حاصل کنید که به مخاطبان شما مربوط می‌شود و آنها را جذب می کند. استراتژی بازاریابی محتوا هر نوع محتوایی است که به صورت آنلاین در وبلاگ، صفحات فرود یا رسانه اجتماعی منتشر شود.

بازاریابی محتوا روشی بسیار مؤثر در بازاریابی کلینیک زیبایی است زیرا ترافیک ارگانیک را از موتورهای جستجو به سمت شما هدایت می‌کند و بازدیدکنندگان را به مشتریان وفادار تبدیل می‌کند. ایجاد تقویم محتوا برای برنامه‌ریزی بهتر و جذب ایده های جدید در اینجا کاربرد دارد.
برای موفقیت در جذب مشتریان بیشتر در کلینیک های زیبایی، باید بازاریابی محتوا را در برنامه خود داشته باشید. مشتریان آگاه شده‌اند و در دنیای اطلاعات تنها با تبلیغات به مشتری شما تبدیل نمی‌شوند. ابتدا با تولید محتوا و ارائه ارزش، با آنها ارتباط برقرار کنید تا به‌تدریج جامعه‌ای از مشتریان هدفمند و وفادار را به خود جذب کنید.

 

6: بازاریابی درونگرا (بازاریابی جاذبه‌ای / ربایشی)

بازاریابی درونگرا (inbound marketing) به‌عنوان روشی در نظر گرفته می‌شود که می توانید بدون صرف هزینه زیاد ارتباط خوبی با مشتریان خود برقرار کنید.

بازاریابی درونگرا به هر فعالیت بازاریابی اشاره می‌کند که باعث جذب مشتریان بیشتر همانند یک آهنربا می‌شود. از روش های بازاریابی درونگرا کار با لیست ایمیل مشتریان، تولید محتواهای مفید و رایگان، حضور فعال در شبکه های اجتماعی و کسب اجازه بازاریابی است.

تمرکز بازاریابی درونگرا بر محتوای ارزشمند است تا دیگران از طریق وبلاگ، شبکه های اجتماعی و موتورهای جستجو شمارا پیدا کنند. وقتی علاقه‌مندان ببینند اطلاعات مفید و ارزشمندی که به دنبالش بوده‌اند را در اختیارشان قرار داده‌اید، احساس وفاداری بیشتری می‌کنند. در اینجا یک بازی برد برد را داریم، شما مشتری و دغدغه‌های او‌ را در اولویت قرار داده‌اید و او هم شما را در اولویت انتخاب خود قرار می‌دهد.

در بازاریابی درونگرا اجباری در کار نیست و شما مخاطب را به میل خودش به سمت کسب‌وکارتان جذب می‌کنید. در این مدل بازاریابی به این فکر می‌کنید که چه چیزی روبروی مخاطب قرار دهید تا او را علاقمند کند و چگونه به تصمیم‌گیری او در خرید کمک کنید. این برخلاف بازاریابی برونگرا است که تنها به فروش فکر می کند.

 

7: بازاریابی رابطه مند (رابطه محور)

وجود بازاریابی رابطه‌اند (Relationship Marketing) به دلیل اهمیتی است که امروزه برای اصل رضایت مشتری قائل شده‌ایم. حفظ مشتریان موجود کلینیک بسیار راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر از جذب مشتریان جدید است.
برای اینکه بتوانیم مشتریان موجود را حفظ کنیم نیاز است که بتوانیم مشتریان را آنالیز و در آنها نیاز به زیبایی را ایجاد کنیم و سعی کنیم با مشاوره این خدمات را به بهترین صورت به مشتریان موجود خود ارائه کنیم.
بازاریابی رابطه‌اند بر ارائه خدمات بهتر و جلب اعتماد بیشتر مشتری تمرکز دارد. ازآنجاکه در این نوع بازاریابی تأکید بر حفظ ارتباط مطلوب و ادامه‌دار با مشتری است، برای نتایج بهتر می‌تواند با انواع دیگر بازاریابی ترکیب شود.

هدف بازاریابی رابطه‌اند اجرای فعالیت‌هایی است که باعث افزایش ارتباط طولانی‌مدت با مشتریان و به‌موازات آن کاهش هزینه بازاریابی و افزایش فروش شود.

 

8: بازاریابی عصبی (neuro marketing)

پایه بازاریابی عصبی این نظریه است که تصمیم‌های ما بر اساس احساسات گرفته می‌شوند نه عقل. این مدل بازاریابی، بیشتر از انواع دیگر علوم بهره گرفته است. درواقع دربرگیرنده مجموعه علومی مانند روانشناسی، عصب‌شناسی و مدیریت است.

بیشتر تصمیم‌های خرید در سطح ناخودآگاه ذهن صورت می‌گیرد نه در سطح خودآگاه. بازاریابی عصبی مشخص می‌کند که در زمان تصمیم‌گیری چه بخش‌هایی از مغز فعال می‌شود و فرایند تصمیم‌گیری به چه صورتی است. چرا آنچه که مشتریان می‌گویند با آنچه که در ذهنشان است متفاوت است.

تصمیم‌های هیجانی، هرروز لزوم استفاده از تکنیک‌های بازاریابی عصبی را بیشتر می‌کند. به این شکل شناخت بسیار بهتری از مشتری حاصل می‌شود. با استفاده از بازاریابی عصبی می‌توانید بر روی نقطه حساس مشتری، یعنی جایی که او را به خرید کردن ترغیب می کند دست بگذارید. بازاریابی عصبی به معنای فریب مشتری نیست بلکه به معنای شناخت ذهن انسان است که به چه پیام‌هایی سریع‌تر واکنش مثبت نشان می‌دهد.

 

درنهایت

روش‌های بازاریابی کلینیک زیبایی و مطب های پوست و مو و کاشت بسیار متنوع است. هر کدام نیز مزایا و توانمندی‌های محدودی دارد. اینکه کدام روش برای شما مناسب خواهد بود کاملاً به استراتژی و هدف گذاری شما در تبلیغات بستگی دارد.

اگر در این زمینه نیاز به کمک و راهنمایی بیشتری دارید، با مشاوران ما تماس حاصل نمایید.

02122445406

09120561585

مشاور تاسیس کلینیک های زیبایی و بیزینس پلن

گریماتور-حسین شیردل-اینستاگرام سالن زیبایی

منبع: گریماتور